
Jo, då, det skojas lite grand, här och var. Dagen till ära… Vi öppnar med en nyhet från Ludvig Åberg Fan Club på Facebook:
Ludde blir vänsterspelare
»Efter en andraplats förra året avslöjar Team Åberg idag att Ludvig lagom till The Masters 2025 taktiskt byter svingriktning. Åbergs tränare, Peter Hanson, säger att omställningen “bör ta max ett par dagar” och är sista pusselbiten för att kunna knipa förstaplatsen. Samtliga klubbor i bagen är utbytta då träning bakom kulisserna pågått en tid tillsammans med caddien Joe Skovron och Titelist i Florida. I ett kort sms till Ludvig Åberg Fan Club skriver Åberg:
– Jag vill tänja på gränserna inom golf för att hitta en oväntad fördel för att gå hela vägen. Phil Mickelson är en vänsterhänt spelare som alltid inspirerat mig och han har vunnit tre majors. Nu är det min tur.
Enligt tidigare uppgifter introducerades Ludvig som barn att svinga åt vänster istället för naturligt höger ”eftersom alla andra gjorde det”. Svingcoach Peter Hanson säger att data visar att Åberg sett en +7 MPH utväxling i svinghastighet plus bättre dispertion från att ha spelat mycket baseboll på under tiden på Texas Tech University college, och att det nu blir ”som att komma hem” när Åberg justerar:
– Att Ludvig nu kan drawa bollen med en högersving gör det enklare att tackla Augusta Nationals doglegs, så det här är ett genidrag som ingen sett komma, fortsätter Peter.
På min fråga om hur långt han är beredd att gå för en vinst på The Masters svarar Ludde med en kommentar:
– Man måste göra de justeringar som krävs för att vinna och jag vet jag kommer kunna bjuda på riktigt underhållande golf i och med det här.
Oväntat drag av Team Åberg, men det här blir nog spännande att följa, med bara en vecka kvar! Vad tror ni – fixar han en topplacering med nya taktiken? Följ Åberg här i gruppen!«
Let’s go Ludde!
Bollen som hittar linjen av sig själv

»Ett irländskt forskarlag har tagit fram en självjusterande AI-golfboll som ser ut att oåterkalleligt förändra spelet. Under en tvåårig utvecklingsstudie utförd av Seed Golf skapade det växande utrustningsmärket The SYNCR AI, som använder avancerad artificiell intelligens (AI) och sensorteknologi för att ”självjustera” på vägen till hålet. Det bifogade vitboken innehåller mer information om projektet, och den här videon är en detaljerad titt på SYNCR AI:s otroliga kapacitet.«
Ingelsta blir tivoli


»Robotgräsklipparna slopas och bygget för berg -och dalbanan ”Ballfire” får klartecken!
Efter att leverantören levererat fel kalkyl gällande de löpande kostnaderna för robotgräsklipparna så har nu nytt beslut tagits gällande banskötseln. 25 st får från Ekbacken kommer ta hand om alla gräsytor bortsett från greenerna under 2025. Byggnationen av den nya berg -och dalbanan drar också igång redan i år och förväntas stå klar sommaren 2026.
– We’ve all been very excited about the robots, but feel this was a sheeper solution and we are proud to be the first modern golf course to ever try it. Finally we feel we can compete for customers against Kolmårdens Djurpark with our complete package of golf, roller coasters and exotic wildlife at Ingelsta Golf Academy, kommenterar Warren Clements, Ban -och anläggningschef.
Av respekt för våra 25 nya medarbetare så kommer vi i linje med vår antidiskrimineringspolicy införa en ny lokal regel på 12-hålsbanan där du istället utropar BÄVER vid farligt spel.«
Ale förbjuder korta strumpor
»Ett välkänt fenomen är att klubbens män inte sköter sina ben ordentligt. Vi hade önskat se mer insmorda vader. Ale GK tar nu tag i problemet och förbjuder korta strumpor för herrar som spelar i shorts. Knälånga strumpor i olika färger och mönster kommer säljas i shoppen. 199kr paret eller tre för 500kr. Dessutom säljer vi något exklusivare strumpor med klubbemblem för 249kr/paret.«
Ingarö drabbas av virus

»Vi har fått rapporter om att ett muterat virus nu sprider sig, vilket påverkar gräs i stället för människor. Vi kämpar nu för att hålla det borta från våra greener.«
Skoförbud på Waxholm
»Från och med denna säsongen är det skoförbud i klubbhuset och på greenerna. Allt för att skydda anläggningen mot det höga tryck på banan och golvet i klubbhuset. Fårskinnstofflor finns att låna vid varje foregreen.«
Söderslätt robotiserar
»Söderslätts GK går in i framtiden – vi robotiserar hela anläggningen!
Som första golfklubb i Sverige – och kanske Europa – tar vi nu ett historiskt kliv in i framtiden. Från och med idag inleder Söderslätts GK ett omfattande pilotprojekt där hela verksamheten automatiseras och robotiseras.
Detta är en del av vårt långsiktiga hållbarhets- och innovationsarbete – för en mer miljövänlig, effektiv och framtidssäkrad golfupplevelse.
Så här kommer det att fungera:
Kansliet:
Personalen har tagit ett steg tillbaka – och ersatts av “GolfBot Admin 2.0”, en AI-driven kundtjänstrobot som svarar på allt från medlemsfrågor till handicapjusteringar. Den är tillgänglig 24/7 via en touchskärm i entrén. All fysisk post scannas och hanteras av en specialbyggd dokumentrobot som sorterar enligt svenska golfregler och GDPR.
Shopen:
Vår nya självlärande robot “CallaWayne” tar hand om klädstorlekar, klubbrekommendationer och skosnörning. Den analyserar din sving via sensorer i taket och föreslår utrustning – direkt från hyllan. Betalningen sker genom ansiktsigenkänning eller chip i handleden (frivillig… än så länge).
Restaurangen:
Maten tillagas och serveras av “ChefBot 3000”, en högpresterande gastronomisk robot med över 12 000 recept i databasen – inklusive glutenfria pannkakor och mormors köttbullar. Baristan “LatteLarry” skummar mjölken till perfektion, och tallrikarna levereras med självkörande brickor som följer dig till bordet. Allergier? Inga problem – roboten vet mer om nötter än en ekorre.
Banan:
Underhåll och skötsel sker numera helt med eldrivna fairway-bots, green-klippare och bunker-släppare. Allt styrs av ett satellitnavigerat system som justerar gräshöjd och bevattning i realtid. Bollplockaren på rangen? Självkörande, förstås – och den visslar när den backar.
Starterroboten “Tee-Rex” guidar dig till rätt tee, mäter pulsen och ger taktiska tips. Spelar du långsamt? Då får du en vänlig påminnelse… via megafon.
Vi vet att det låter som science fiction – men vi tror på framtidens golfklubb. Tystare maskiner, lägre klimatavtryck och en upplevelse i världsklass.
Mer information om projektet kommer inom kort. Välkommen till en nästan mänsklig golfupplevelse.«