Hem Banor & klubbar Hittade ingen ny ägare – nu läggs golfbanan ned

Hittade ingen ny ägare – nu läggs golfbanan ned

Solön Golfklubb

I höstas försökte man skänka bort golfbanan. Ingen nappade.

Nu läggs banan ned.

– Det känns såklart jättesorgligt, vi har varit väldigt ledsna allihop, säger Anna Magnusson, som är ordförande i Solön Golfklubb till Mora Tidning.

För Golfbranschen berättade hon i höstas att klubben behövde en ny ägare som kunde ta över driften av anläggningen.

– Vi behöver bli en del av ett större sammanhang. Det är svårt att vara en ensam 9-hålsbana i Dalarna.

Golfklubben brottades med ekonomiska problem under flera år och försattes i konkurs våren 2020. Resten av det året låg marken i träda och banan växte igen.

Samtidigt nådde golfen i övriga Sverige nya höjder. Andra klubbar rapporterade om rekordmånga nya medlemmar och det spelades fler ronder än någonsin på grund av coronapandemin.

Några tidigare medlemmar på Sollerö gick då samman för att blåsa liv i golfklubben på nytt. I november 2020 grundades den nya ideella föreningen Solön GK. Med hjälp av 600 000 kronor från bland annat det lokala näringslivet och med hjälp av insatser från privatpersoner ställdes banan i ordning.

Den nya golfklubben startade upp i ny skepnad som 9-hålsbana – med nytt namn, ny logga, nya visioner och nya ambitioner. 

Men det höll inte.

Nu är målet att ”rädda det som räddas kan” så att området inte växer igen utan kan fortsätta användas för rekreation. •

Läs fler relaterade artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Kolla också

Skövde Golfklubb får 6,1 miljoner i stöd – satsar på inomhusgolf

Skövde Golfklubb har beviljats 6,1 miljoner kronor från Allmänna arvsfonden för att utveck…