Hem Internationellt Världens största golfbaneägare är kanske inte den du tror

Världens största golfbaneägare är kanske inte den du tror

Vilket är världens största golfbaneägare?

Förmodligen inte det du tror.

Det japanska bolaget HEIWA, mest känt för att tillverka pachinko-maskiner, har nu seglat upp som världens största ägare av golfbanor. Med förvärvet av Accordia Golf från Fortress Funds har HEIWA kontroll över 321 golfbanor i Japan, vilket motsvarar 14 procent av landets golfanläggningar.

Från spelmaskiner till golfbanor

HEIWA är noterat på Tokyobörsen och har traditionellt varit en jätte inom pachinko-industrin. Men med en vikande marknad för dessa spelautomater har bolaget successivt sökt sig till andra områden. Ett avgörande steg togs redan 2011 när HEIWA förvärvade Pacific Golf Management (PGM), vilket lade grunden för bolagets satsning på golfindustrin.

Den 31 januari 2025 köpte HEIWA också Accordia Golf, ett av Japans största golfbanebolag med 173 banor. Detta innebar att HEIWA:s golfportfölj mer än fördubblades och passerade amerikanska Invited (tidigare ClubCorp), som länge ansetts vara världens största golfbaneägare.

Ekonomiska effekter och synergier

HEIWA:s förvärv av Accordia var helt lånefinansierat och väntas ha en positiv inverkan på bolagets totala värde. Enligt uppskattningar kan HEIWA:s marknadsvärde stiga från 280 miljarder yen (1,9 miljarder USD) till nära 800 miljarder yen (5,4 miljarder USD) när den nya balansräkningen presenteras.

HEIWA har aviserat att Accordia och PGM kommer att drivas som separata enheter för att behålla deras unika varumärken och kundbaser. Samtidigt finns möjligheten att effektivisera verksamheten genom gemensamma inköp, digitalisering och förbättrad kundservice.

Nästa steg

För HEIWA kan framtiden innebära ytterligare expansion utanför Japan, där USA och Europa är tänkbara marknader.

Företagets strategi visar att stora aktörer ser potential i att äga och driva golfanläggningar i stor skala. Om bolaget lyckas skapa lönsamhet i sin massiva golfportfölj kan det cementera sin position som en global jätte inom branschen. •

Läs fler relaterade artiklar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Kolla också

Keith Waters går i pension efter nästan 50 år på Europatouren

Ingen har varit på Europatouren längre än Keith Waters – men nu är det snart över. Waters,…